Zkrocený živel jako zdroj naší energie

Přes 20 let jsme stavěli sauny všude. Do sklepa, na půdu, do každého volného místa jsme vyprojektovali “ dobrou “ saunu. Dnes ovšem pojem “ dobrá sauna “ vidíme trochu jinak….

Saunování je naší vášní, proto jsme strávili nějaký čas ve Finsku a Lotyšsku a tam nám naplno došlo, že sauna není jen designový spotřebič, kde kamna generují teplo prospěšné pro organismus. Sauna není pouze prohřívárna. Neméně je to i relaxační část a ochlazovna pod širým nebem, protože čerstvý vzduch hraje v saunování stejně důležitou roli jako prohřívárna samotná. Sauna je chrám očisty těla i duše současně. Je to komplexní péče o celé naše fyzické a duševní JÁ, kde prostředí a samotný zdroj tepla hrají stejně významnou roli. Popravdě vlastně nezáleží na tom, jestli se bavíme o finském, ruském nebo pobaltském saunování, byť každé má své specifika. To pojítko je jinde – očista těla a duše jako nedělitelného celku, prostor a krajina ve které jste, přírodní materiály, jimiž se obklopeni a přírodní živel jako zdroj energie pro Vaší relaxaci..

Netradiční sauny

Celkový dojem i intenzita regenerace organismu v takovém prostředí nás skutečně vrací ke kořenům. Do prostředí, z něhož jsme vzešli, do našich přirozených vibrací. Oheň jako energetický zdroj využívá lidstvo už tisíce let a na poli saunování nenajdete jeho přirozeněnjší alternativu. Finové dokonce tento efekt nazývají “měkkým teplem”. Tak zřejmý je pocitový rozdíl oproti sauně s elektrickými kamny, kde je teplo charakterem agresivní a rázové. V ruské části a v pobaltí navíc doprovází saunovací očistu asistence takzvaného bánčika. V praxi šamana, či léčitele, který Vám při stavbě domu řekne, kde máte mít vchod, ložnici a obývací pokoj, současně bylinkáře, lékárníka a regionálního léčitele v jedné osobě. Je to ten stejný muž či žena, kteří Vám v této části světa šlehají v sauně záda březovou metličkou ( narozdíl od finů, kteří to dělají sami ). Tito lidé znají přírodu a lidské tělo a tímto způsobem ho uzdravují už po staletí. Přesně sem se vracíme, tady jsou naše kořeny a přesně taková řešení Vám nabízíme.

Síla ohně

Zná to každý. Nejjednodušší řešení nemusí být automaticky to nejlepší a současně nejlepší cesta nemusí vést ke každému. Můžeme polemizovat o praktičnosti ohniště ve dvacátém prvním století, můžeme namítat, že jednodušší je zmáčknout tlačítko na přímotopu, jenže… Už lovec v době kamenné nalézal vnitřní klid pozorováním plamenů a přemítal o životě stejně jako to děláme dnes. Možná to nelze úplně přesně pojmenovat, nicméně, my nehledáme argumenty, my oheň milujeme, protože víme, že žádný jiný zdroj nenahradí jeho jedinečnou atmosféru, stejně jako vůni a praskání dřeva – materiálu do kterého desítky let vkládalo energii pouze slunce a mraky..

Praktičnost nebo praktičnost

Nezáleží pouze na tom, zda zvolíte elektřinu nebo oheň. Poradíme Vám jaké výhody má obsluha saunových kamen přímo v prohřívárně nebo pokud budete chtít přikládat z vedlejší místnosti, případně úplně zvenčí. V každém případě si však můžete dopřát vizuální kontakt s ohněm, a to bez ohledu na místo obsluhy. Vše záleží jen na Vás a dispozicích Vámi vybraných saunových lázní.

Volba je na vás

Nezanevřeli jsme na elektrická kamna, Mají své místo uvnitř domu, nebo ve veřejných saunách, kde je kladen maximální důraz na bezpečnost a jednoduchou obsluhu, na druhou stranu soudobá saunová kamna na dřevo mají nepatrnou spotřebu dřeva a vysokou výhřevnost. Ovládání a obsluha jsou velmi jednoduché a kromě toho, že se Vám budou líbit zpracováním a nízkými energetickými náklady, oceníte rozhodně krátkou dobu vytápění. Vaše sauna je do hodiny vyhřátá.